Brix Astra Nigra 
Ayrin Takavorakan

Click here to edit subtitle

"Čím viac spoznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa."                                                                              

02.02.2014

Po stresoch s hľadaním nového domova pre Ayrinku, sme na dva týždne vypli a venovali sa prechádzkam s našou  smečkou. Paradoxom je, že v piatok sme sa vybrali na Brekovský hrad a počasie bola jarné (slniečko, zelená tráva,  modrá obloha bez mráčka)   FOTO   a ráno sme sa už brodili závejami snehu, čo s nadšením prijali naši štvornohí miláčikovia    FOTO .    A tak sme si užívali dva týždne snehovú nádielku, my stále v pohotovosti s lopatou a metlou,  a oni s hlavami v snehu    FOTO    

 

19.01.2014

Ayrin Cicesbeo je už vo svojom novom domove 

Ayrin bude od dnes bývať neďaleko  Českej Skalice v rodine pani Míši Grundovej, na jej výchovu bude dohliadať jej dedko Ozi Las Ksiezniczek (otec Ayrin Takavorakan) a blázniť sa môže s mladým hovawartíkom Finom. Veríme, že teraz konečne našla svoj raj na zemi. Prajeme jej,aby si rýchlo zvykla na novú svorku a všetkým prinášala len radosť. 

Ďakujeme všetkým za pomoc a podporu pri hľadaní nového domova pre malú Ayrin. Najväčšie ďakujem patrí Míši Gruntovej, za to že sa Ayrinky ujala a manželom Kunštekovým (Darcius Gasko Prim), ktorí ochotne zabezpečili jej odvoz z Trenčína do Čiech. 

 

30.12.2013 

Po dvoch rokoch sme sa znovu všetci stretli pri štedrovečernom stole. Tentokrát nás bolo o jedného viac. Naša ľudská smečka sa rozrástla o drobného človiečika, našu prvú vnučku Amelie. Svoje prvé Vianoce strávila u nás doma a zároveň na Štedrý večer oslávila svojich 6 mesiacov . Prežili sme krásne sviatky ... FOTO VIANOCE

 

05.12.2013 

Tentokrát sme výstavu spojili s vyšetrením kĺbov našej malej a v plnej zostave sme vyrazili na rodinný výlet. Ubytovali sme sa už tradične na Seneckých jazerách, ktoré nám maximálne vyhovujú. V piatok sme si odbehli do Trnavy na Zvieraciu kliniku. Ashley absolvovala rentgen kĺbov s výsledkom DBK:  A/A,  DLK: 0/0 a vyšetrenie očí, ktoré dopadlo negatívne. Po narkóze bola až do rána dobre oťapená, bez chuti do života. Ráno vymenila baterky a bola to znovu naša stará Duracelka. V sobotu sme sa vybrali do Nitry na MVP Duo CACIB Nitradog. Súťažila len Ashley, zabehla si v triede šampiónov so štyrmi súperkami a nakoniec skončila s V3. V  nedeľu sa to isté zopakovalo, len s tým rozdielom, že domov išla s hrdo vztýčenou hlavou a pohárom za BOBa (V1, CAC, CACIB, BOB). Takže nakoniec super zakončenie výstavnej sezóny 2013, v priebehu ktorej Ashley prešla cez tr. mladých až do tr. šampionov, Brix na svoje staré kolená získal troch veterán šampiónov a dvoch BOBov a o nič horšia nebola ani Ayrin s Grand šampión RO a nejakým tým BOBom 

 

13.11.2013

Po dvoch mesiacoch "sladkého nič nerobenia" sme sa s Ashley vybrali do poľských Kielcov na MVP. Počasie nám neprialo, celou cestou husto pršalo.  Kielce nás na počudovanie privítali slnkom.  Ashley  sa tentokrát po prvýkrát predstavila v triede šampiónov. Svoje sily si zmerala so slovenskou fenkou Aimie Sagbariam. Počínala si výborne, tr. šampiónov vyhrala a rovnako sa jej darilo aj v rozbehu o CACIBa. Domov si priniesla V1, CAC, CACIB a veľmi pekný posudok. 

 

20.09.2013

Aby sme sa doma nenudili,strávili sme další víkend vo výstavnom kruhu. Tentokrát v Lučenci, kde sa po prvýkrát konala CVP a NVP. Pre nás to bola podľa všetkého prvá a zároveň aj posledná výstavná návšteva Lučenca. Celý deň sa niesol v znamení intenzívneho dažďa. Výstava sa konala v parku, kruhy boli plné vody a blata, na tráve sa šmýkalo. Prví, koho sme na výstavisku stretli, boli naši "čivkári" z Užhorodu. Hovawarti išli hneď na začiatku, ale aj tak sme boli mokrí ako myši. V sobotu posudzovala maďarská rozhodkyňa. Posudzovala prísne, dôkladne a behanie bolo nekonečné, ako keby sa nevedela rozhodnúť.  Nakoniec  si Brix vybehal v triede veteránov V1, Ashley v tr. strednej V2, r.CAC a Ayrin v tr. šampiónov V1, CAC. Hneď po ukončení posudzovania sme sa presunuli do Kráľovej pri Zvolene (FOTO TU), kde sme boli ubytovaní. Nie je jednoduché ubytovať sa s tromi psami, keď ich chceme mať na izbe. V  Kráľovej bolo super. Hotel v horskom prostredí, mimo hlavnej cesty. V zime možnosť lyžovania, pre psov dostatok lúk na behanie, ranč s koňmi a hlavne, keď sme tam prišli už nepršalo. Takže pohodička.

V nedeľu nás čakal kruh v strede ktorého bol veľký strom. Takže každý rozmýšľal ako behať. Posudzovala srbská rozhodkyňa. Jej posudzovanie sa pretriasalo po výstave na Facebooku, sťažnosti išli na SKJ, kritický článok sa objavil v časopise "Pes a mačka". Žiadna výstava sa doposiaľ  nestretla s toľkými negatívnymi ohlasmi, ale aj takéto veci sa stávajú, veď nie každý deň je nedeľa.

Náš Brixík, ktorý pre týždňom získal ako veterán 2x BOBa sa tentokrát musel uspokojiť s VD (je to štvrté VD v jeho výstavnej kariére, pritom posledné dostal pred piatimi rokmi v Splite),  Ashley si vybehala V2 a Ayrin V1, obe bez titulu. No čo už 

  

10.09.2013   

Tento víkend sme znovu všetci strávili na cestách a vo výstavných kruhoch. Výstava, o ktorej sme snívali už dlhšiu dobu a nikdy to nevyšlo, sa stala tentokrát realitou, boli to vlastne 2x CACIB a 1x CAC výstavy. Naše putovanie nás tentokrát zaviedlo do rumunského Targu Mures na Dracula dog show.

Ubytovanie sme si našli v penzióne v centre mesta. Keď majiteľka uvidela našich troch psov, len sa chytila za hlavu (ináč za našich miláčikov sme zaplatili viac, ako nás stala troj posteľová izba - na dvojku sa už nezmestíme). Tichá ulička nebola vôbec tichá, premávka bola hustejšia ako na diaľnici, parkovali sme v garáži oproti penziónu a prejsť na druhú stranu cesty chcelo veľkú dávku trpezlivosti a odvahy. V izbe sme hneď pozberali všetky kožušiny, ktoré tam boli porozhadzované, lebo Ashley sa  v tomto smere  nedá  zatiaĺ veriť.

Nájsť miesto výstavy  bol aj pre našu navigáciu ťažký oriešok, ešte že sú všade spoľahlivý a ochotní taxikári. Výstava sa konala na naše sklamanie, nie na Draculovom hrade ako zvyčajne, ale v mestskom parku, kde stánkov s občerstvením bolo viac ako výstavných kruhov. Začali sme CAC výstavou Ashley V1, CAC, Best Female, Ayrin V1, CAC a Brix V1, CAC, Best Veteran, BD , BOB, 2. miesto veterán BIS. Po obednajšej prestávke sa konala CACIBova výstava. Tu zabodovala na plnej čiare a znovu nás prekvapila Ashley - V1, CAC, CACIB, BOB, CRUFTs QUALIFICATION 2014, Ayrin nebola vo svojej koži, nemala chuť behať, tak si odniesla len VD, Brix V1, CAC, Best veteran, BOS. Záverečné súťaže sa pretiahli až do neskorého večera, z výstaviska sme odchádzali už po tme, mali sme za sebou skutočne náročný deň. Podarilo sa nám splniť 2/3 z nášho cieľa. Ashley splnila podmienky a bol jej priznaný titul  "Šampión Rumunska   Brix splnil podmienky a bol mu priznaný titul "Veterán šampión Rumunska" 

V nedeľu nás čakala posledná CACIB výstava. Išli sme do kruhu medzi prvými. Ashley si tentokrát vybehala V1, C.A.C., CACIB, BOS, Ayrin si vstúpila do svedomia, a aby sa nemusela pred svojou dcérou hanbiť, bolo to za V1. C.A.C.L., r. CACIB , no a Brix sa na svoje staré kolená znovu prekonal  V1, C.A.C.V., CACIB, Best Veterán, BOB.

Ayrin posledným CACom splnila podmienku a bol jej priznaný titul " Grand šampión Rumunska" 

Cestou domov sme psíkom dopriali kúpanie v rumunskej riečke, aby lepšie zniesli horúčavy, ktoré nás celý víkend sprevádzali. 

                      Veteran, BOB 

 Targu Mures Rumunsko

 

                  Dog), BOB, 2. miesto Veterán BIS
                  Dog), BOB, 2. miesto Veterán BIS

31.08.2013 

Dnes si Ashley zase sama odskočila na ŠV SHK do Mošoviec. 

Ashley sa predviedla v triede strednej. V silnej konkurencii si vybehala krásne druhé miesto, získala V2, r. CAC a týmto umiestnením  vo veku 15 mesiacov splnila poslednú podmienku pre priznanie titulu "Klubový šampión".

Mošovce boli súčasne miestom stretnutia s Alvinom a Ayleen, ktorí to majú z domu kúsok. Na našu radosť vyrástol z Alvinika nádherný pes so super povahou, ktorý robí radosť svojim majiteľom. Alvinik ako keby z oka vypadol svojej mame Ayrin, je jej vernou kópiou. Škoda len, že sa Alvin ešte nepredviedol vo výstavnom kruhu, o jeho kvalitách niet pochýb. Na cvičáku je hviezda (to má po otcovi Darciusovi), tak nebolo by na škodu skúsiť nejakú tu výstavu. Hádam sa nám nejako podarí presvedčiť jeho milých majiteľov...

ALVIN CICESBEO

 

19.08.2013

Máme za sebou adrenalínový víkend, na ktorý sa bude ešte dlho spomínať pri táborových ohňoch.

V sobotu, v skorých ranných hodinách, sme sa v plnej zostave vybrali na 2x CACIB do neďalekého Užhorodu. Spolu s nami sa vybrali Chiara a Maury Kráľovská stráž a na hranici sa k nám pridali ešte "čivkári" Zolo a Robo. Už prechod cez ukrajinskú hranicu je dobrý adrenalín, nikdy nevieme , čo môžeme čakať. Ukrajinci sú nevyspytateľní, hoci za tie roky už vieme presne kedy, komu a čo. Tentokrát to šlo ako po masle (vďaka dobrým kontaktom), hranicu sme prešli skôr ako sme predpokladali. Nasledoval pomalý presun do 40 km vzdialeného Užhorodu, pomalý preto, že nielen cesta je v dezolátnom stave, ale hlavne preto, že policajné hliadky na tomto úseku zastavujú veľmi radi slovenské autá a za nezmyselné akože priestupky, vyberajú pokuty do vlastného vrecka (veď z niečoho treba žiť). Radšej im nezavdávať príčinu na zastavenie.

Výstava sa  konala znovu v zábavnom parku. Ayrin tentokrát bola iba na výlete. Ashley nastúpila po dlhom čakaní v triede strednej a Brix v triede veteránov. Ashley ukážkovo behala a predviedla sa ako starý mazák, za čo si vyslúžila V1, CAC, a dokonca aj CACIB. Brix to ako zvyčajne mal na háku, napriek tomu V1, BOV. V rozbehu o BOBa sme zažili šok, keď sa Ashley podarilo po prvýkrát vyhrať BOBa a ešte k tomu nad Brixom. Šok po chvíli vystriedala nefalšovaná radosť. Čivkárom to nevyšlo podľa ich predstáv. Keďže sme ráno veľmi skoro vyrážali z domu, celý deň strávili v horúčave na výstavisku (ešte dobre, že to bol park), rozhodli sme sa nečakať na záverečné súťaže, ale išli sme sa ubytovať.

Ubytovaní sme boli asi kilometer za Veľkým Berezným, čo znamenalo znovu absolvovať tú istú cestu ako ráno, ale bolo to stonásobne lepšie ako bývať v predražených hoteloch v Užhorode. Toto ubytovanie využívame už niekoľko rokov. Je to penzión umiestnený pod lesom (za kopcom je už Slovensko), mimo hlavnej cesty, v blízkosti riečky a lúk, samota ako vyšitá. Ideálne prostredie pre psov. Výborná domáca strava, príjemní majitelia a veľmi výhodné ceny. Len sme hodili tašky na izbu, dohodli večeru a  už sme leteli so psíčkami na prechádzku. To bolo radosti, donekonečna do vody a z vody von, naháňanie a šudrenie v tráve. Toto je ten pravý život pre nich a nie nejaký výstavný kruh. Po dvoch hodinách bláznenia  a keď si už psíci napchali aj brušká, mohli sme si aj my konečne oddýchnuť a navečerať sa.  Naša večera prešla plynule do super posedenie, ktoré sa pretiahlo do neskorých nočných hodín, ale každému zo zúčastnených padlo vhod a pomohlo super vyresetovať hlavu.

V dobrej nálade sme sa všetci stretli ráno pri raňajkách, dohodli sme sa, čo a ako ďalej, nahádzali batožinu do áut, psíci zaujali svoje miesta a hor sa znova do Užhorodu, keď zrazu jedno z áut nenaštartovalo. Muži sa zahrali na opravárov, dali hlavy dokopy a o pol hodinu sa už išlo. Auto cestou štrajkovalo dvakrát, zastali sme, a znova sa pohli. Naposledy zavrčalo a vydýchlo rovno pred tabuľou UŽHOROD. Keď sa pokazí auto je to strašné, ale keď sa pokazí na Ukrajine, je to horor. Čo teraz? Zvažovali sme viaceré varianty. Nakoniec sme naložili Chiaru s paničkou na zadné sedadlo, Maury išla dopredu na kolená a takto sme išli ďalej na výstavisko, aby sme sa usporiadateľov spýtali na nejaký servis a zároveň nepremeškali výstavu. Pán zostal strážiť auto, aby ho náhodou nerozobrali na súčiastky. Keď sme ani po hodine, nenašli žiaden servis, ktorý by sa v nedeľu  na auto pozrel, zostala posledná možnosť,asistenčná služba a odťahovka zo Slovenska. V tom nešťastí sme mali ešte šťastie, že auto ostalo stáť len cca 10 km od hranice. Celé vybavovanie až po príchod odťahovky  trvalo takmer päť hodín. Za  ten čas sme cestu výstavisko - auto, s Chiarou a Mauri absolvovali trikrát, keď  prišla odťahovka, práve sme opúšťali výstavný kruh. Keďže majiteľom auta je panička Chiari, musela ísť s odťahovkou ona. Keď auto na odťahovke nabralo smer hranica, my sme sa vrátili na výstavisko, kde práve začínali záverečné súťaže. Stihli sme, aj tie. A propo Ashley V1, CAC, CACIB, BOB, Brix V1, BOV, 3. miesto Veterán BIS.

Keď už bolo po všetkom, malá prechádzka po parku na záver a cesta domov. V aute sme museli poukladať trochu veci tak, aby sa v ňom pohodlne prepravili piati hovawarti a traja dospelí ľudia. Našej Ayrin asi z toho stresu preplo, a keď vedľa nás stojace tmavé auto sa pohlo, rozbehla sa  za ním, lebo si asi myslela, že sme ju zabudli. V tom momente sme nevedeli, čo skôr... chytať Ayrin, držať Brixa a Ashley, aby sa nepustili za ňou,  ukladať batožinu v aute ... Na náš krik sa Ayrin našťastie vrátila, rýchlo sme ich všetkých naložili do kufra, potom zaujala Maury miesto vpredu a Chiara so svojim pánom vzadu, natlačení na batožinu. Konečne sme vyrazili smer Slovensko. Keďže vo Vyšnom Nemeckom  čakacie doby na hranici sú dlhé (obzvlášť ešte po výstave), vabrali sme sa na Ubľu. Túto cestu by sme prešli už aj zo zatvorenými očami, poznáme tam každú dieru na ceste... Po pol hodine sme dorazili na hraničný prechod v Ubli, pretým sme ešte lacno natankovali, dobre nakúpili a už sme stáli v rade a čakali na colníkov. Keď pred nami boli už len tri autá, aby sme nezdržovali , chceli sme ísť po pečiatky ku veterinárovi.Pasporty našich psov sme vylovili z tašky, a keď v aute padla otázka :"Kde sú od Chiary a Maury?" Okamžite sa rozsvietilo svetielko v hlave a padla osudná veta :"Ostali na streche auta" Nebudem popisovať aký šťavnaté slová začali autom lietať, dosť na tom, že sme sa museli otočiť, a leteli naspäť do Užhorodu. Pri ukladaní vecí do auta, aby sa pasporty nezapotrošili, múdra hlava ich položila na strechu, a keď sa Ayrin splašila, splašili sme sa aj my, a na pasy sme zabudli. Cestou späť nás už nezaujímali ani prípadní policajti, chceli sme byť, čo najskôr na výstavisku. Jasné ako naschvál, prechádzal mestom nejaký peletón cyklistov,takže sme stáli asi štvrť hodinu v kolóne. Na výstavisku sme sa rozdelili, jedna skupina prehľadávala miesto a širšie okolie,kde sme parkovali, veliteľ  vozu išiel do výstavnej kancelárie, či čírou náhodou niekto nenašiel a nepriniesol pasy. Mali sme šťastie v nešťastí, našli sa , ale má ich usporiadateľka výstavy a tá je už v hoteli Europa. Naložili sme psov a hor sa za ňou, cestou sme znovu ostali stáť kvôli peletónu, potom sme mali výmenu názorov, kvôli lokalizácii hotela, keď sme tam po ďalšej polhodine dorazili, začalo sa už stmievať. Organizátorka výstavy,Kristína, pasy mala, ale nemohla ich dobrých desať minút v aute nájsť. Napätie by sa dalo krájať, nevedeli sme, či sú vôbec naše. Nakoniec sme mali šťastie v nešťastí, pasy patrili Chiare a Maury. Keďže hotel bol v podstate 500 metrov od hraničného prechodu, rozhodli sme sa ísť domov tadiaľ. Na ukrajinskej strane to bola otázka 10 minút, potom sme viac ako hodinu strávili v medzipásme. Psov sme z auta vybrali, dali im napiť,a potom sme len postávali a kecali s ostatnými čakajúcimi. Psíčky mleli posledného a my vlastne tiež. Keď sme sa potom konečne posunuli, a ostali stáť ako posledný v jednom troch radov, napadla nás spásonostná myšlienka :"Veď majiteľ našej Pinky tu pracuje..." Stačil jeden telefonát, a v priebehu štvrťhodiny sme sa už podrobovali colnej kontrole. Našu víkendovú odyseu sme ukončili tesne pred polnocou u nás doma, kde si svojich prišla vyzdvihnuť (na požičanom aute) Andrea, nami familiárne nazývaná "doktorečka".

A aby ste boli úplne v obraze, musíme doplniť aj jej zážitky z hranice s odťahovkou.  Na ukrajinskej strane najskôr pol hodiny zisťovali, ako prekročila hranicu, pretože na Ubli jej nedali pečiatku do pasu, kým to nepreverili nič sa nedialo. Potom nemohli pochopiť, ako je možné, že auto,ktoré nie je nabúrané, je nepojazdné. Veliteľ smeny behal po ťahači a skúšal, preveroval, no komédia. Potom všetko to ukončil vetou: "Devočka, na što tebe glupovo Japončika, tebe nado Ladu"... a týmito slovami ich pustil ďalej. Na našej strane to bolo niekoľko násobné presúvanie auta z jedného pruhu do druhého, zo spodu znovu hore do rady. Strávili tam viac ako dve hodiny. Nakoniec šofér odťahovky skonštatoval, že to v podstate prebehlo rýchle, lebo inokedy to trvá aj pol dňa.

Čiže víkend super, so super partiou.

PS: Len tak mimochodom Chiara a Ashley splnili podmienky pre priznanie "Šampióna Ukrajiny ! a Brix splnil podmienky a bol mu priznaný "Veterán šampión Ukrajiny" 

 FOTO TU

 

02.08.2013ť 

Leto je v plnom prúde, horúčavy neznesiteľné. Naše prechádzky trávime výlučne pri vode (alebo vo vode?). Čľapkáme sa všetci spolu a je nám fajn.

SLNKO, VODA, NAŠA SMEČKA A MY

 

08.07.2013

Tento víkend sme si odbehli s Ashley dvakrát do Veľkej Idy pri Košiciach, kde sa konala 2x CACIB výstava. Spoločnosť jej tentokrát robil mladý fešák Bloodhound Hubert. Po prvýkrát sa predstavila v triede strednej a ako už býva zvykom, stretla sa v kruhu so svojimi pravidelnými súperkami. V sobotu bola tak trochu zo všetkého preplašená  a v kruhu to bolo aj vidieť, nakoniec ju rozhodkyňa ohodnotila známkou V3. 

Doma potom po prechádzke a  po dobrej večery, dostala malé školenie. Názorne jej bolo ukázané  ako vyzerá CACova a CACIBova medaila, ako vyzerá pohár za BOBa , užitočné rady dostala od Ayrin aj Brixa. A vyzerá to tak, že pochopila o čo tu vlastne ide, pretože v nedeľu si ukážkovo vybehala V1, CAC, r. CACIB.

Znovu sme strávili dva pekné dni v spoločnosti známych hovawarťákov, spoznali sme milú chovateľku z Krušovíc (Z kraje bílé pěny), ako aj jej peknú znakatú fenku Blaugies z Kraje bílé pěny. Pomohli sme Hubertovi pri jeho prvej veľkej výstave a dopadol viac ako výborne. Pozbieral všetko čo sa dalo, domov išiel ovešaný pohármi a naše Tintitko mu venovalo pohľad, z ktorého sa dalo vyčítať,"No počkaj, veď nabudúce uvidíš, frajer jeden namyslený..."

 

28.06.2013 

Tentokrát sme sa išli pozrieť ako za rok vyrástla Apryl Cicesbeo. My sme ju volali Pinky, zvláštnosťou bolo, že sa narodila na dvore. Ayrin sme medzi porodmi venčili, a z jedného takého venčenia sa do porodnej bedne vrátili hneď dve. Z Pinky je dnes krásna slečna, ktorá počúva na meno Nelka, je milá a priateľská, ale zároveň dobrý strážca. Pri Nelke a Ashley mal človek niekedy dojem, že sú robené cez kopirák.Veľmi by nás potešilo, keby sa aj Nelka objavila vo výstavných kruhoch a bola uchovnená, pretože je super. 

Majiteľom ďakujeme  za perfektnú starostlivosť o Nelku, sme veľmi radi, že aj ona má šťastie na super rodinu a báječný život. ♥

APRYL CICESBEO

 

23.06.2013

Alafina sme navštívili rok po tom, ako nás ako deväť týždňové šteniatko opustil.Bol naším prvorodeným a zároveň najväčším šteniatkom. Na návštevu sme vzali aj jeho sestru Ashley, ktorá bola pre zmenu z vrhu najmenšia. Čo sa veľkosti týka, je to jej skutočne veľký brat. Z Alafina alebo Aliho, ako ho doma volajú, vyrástol na našu veľkú radosť, nádherný pes s fantastickou povahou. Jeho majitelia by ho nevymenili za nič na svete /a ponuky už mali/. Nám neostáva nič iné len presvedčiť Alafinovu paničku, aby s ním absolvovala jednu, dve výstavy a uchovnila tohto krásavca, bola by škoda , aby svoje dobré gény nešíril ďalej.

Ďakujeme majiteľom za príkladnú starostlivosť, pretože  Alafin sa u nich má naozaj ako v psom raji. ♥

ALAFIN CICESBEO

 

17.06.2013

 Náš BRIX dnes oslavuje svoje 9. narodeniny 

 Prajeme mu, aby ešte dlho bol našim najmilším a najvernejším priateľom a hlavne, aby mu zdravie slúžilo a prichádzajúcu starobu prežil v pokoji a pohode (keď mu Ashley ten pokoj dopraje. Zatiaľ to vyzerá, že vďake nej je z neho mladý, bláznivý pes).

Už tradične narodeninovou tortou bolo varené kura, a aby sa jeho priateľky Ayrin a Ashley neurazili, pochutnali si tiež, každá na svojom. K narodeninovej oslave patrila aj dlhšia prechádzka spojená s kúpaním, alebo to bolo naopak?

BRIXOVA OSLAVA NARODENÍN

 

08.06.2013

Aby naše malé tintitko Ashley nevyšla z cviku, odbehla si dnes sama na Oblastnú výstavu psov všetkých plemien do neďalekých Dvorianok. Zabehala si ukážkovo pred rozhodcom, ktorý ju posudzoval pred týždňom v Nitre, vypočula si slová plné chvály na svoju adresu a domov prišla s čumákom dohora a  s V1, Víťaz triedy vo vrecku. 

 

06.06.2013 

Predĺžený víkend sme v plnej zostave 2+3 poňali výstave. V piatok naše cesty smerovali na západ. V Senci na Slnečných jazerách sme sa najskôr ubytovali v super zariadení Holliday Vilage a hneď sme bežali k neďalekým výstavným kruhom. Zvítali sme sa z hovawarťakmi, v rámci čakania na posudzovanie dali sme si rodinnú prechádzku (Ayrin, Bruno, Dessa Takavorakan, vnučka Ashley, a samozrejme Brix). Posudzovanie bolo pomerne rýchle, pretože každú chvíľu hrozilo, že bude pršať. 

Brix nasúpil v triede veteránov (V1), Ashley v triede mladých (V1, CAJC) a Ayrin v triede šampiónov (V1, CAC). Potom prišiel záverečný beh o BOBa. Keďže všetci traja mali behať a my sme boli dvaja, vyvstala otázka, kto ide z kola von. Nakoniec nám pomohla pre nás dovtedy neznáma pani, ktorá sa ponúkla, že nám niektorého psa predvedie (ešte raz ďakujeme). Keď sme absolvovali už niekoľko kolečiek, rozhodca ukázal na Brixa a Ayrin, v prvom momente sme mysleli, že sú z hry von, opak bol pravdou. Ayrin a Brix behali o BOBa, náš starý Brixík a akože tehotná a lenivá Ayrin. Nakoniec to vyhrala Ayrin. Suma sumárum bol to pre nás úspešný deň. Apropo tá milá pani bola Poľka, ktorá s nami nastúpila v Nitre v triede šampiónov a bola si zrejme obzrieť konkurenciu.

Ráno sme vyrazili do neďalekej Nitry, kde sme sa znovu postavili do výstavného kruhu. Tu sme dopadli o niečo horšie  - Brix trieda veteránov V1, Best of Veteran, Grand Prix Slovakia Veterán Winner 2013, Ashley trieda mladých V2, Ayrin trieda šampiónov V2, r. CAC. Po výstave sme sa vrátili znovu na Slnečné jazerá, kde začala pre našich štvornohých miláčikov najkrajšia časť dňa - šialené behanie, ňuchanie, kúpanie, naháňanie holubov, dobrá večera a veget na chatke.

V nedeľu sme rýchlo nahádzali veci do auta a vyrazili smer Nitra, druhá CACIB výstava. Naši nastúpili v tých istých triedach Brix V1, Ashley si  tentokrát  polepšila V1, CAJC, CRUFTs QUALIFICATION 2014 a Ayrin V2, r. CAC. Víkend bol pre nás výstavne úspešný, psíkom sme dopriali cestou domov ešte prechádzku pod Čertovicou a doma sme ich úspechy náležite oslávili.

Brix svoji víťazstvami splnil podmienky pre priznanie titulu "VETERÁN ŠAMPIÓN SLOVENSKA"

 SENEC SLNEČNÉ JAZERÁ

 

28.05.2013

Nič prelomové sa u nás nedeje. Pravidelné prechádzky po širšom okolí sú našou jedinou aktivitou. Ayrin si znovu raz vzala do hlavy, že čaká šteniatka. Jednoducho povedené hraje sa na tehotnú, so všetkým čo k tomu patrí. Preberá v jedle, jej najobľúbenejšou činnosťou je spánok na posteli, na prechádzky chodí ako keby za trest, s Ashley sa nehrá. Snažíme sa, ale nedokážeme jej to vybiť z hlavy. 

NAŠE NIČ NEROBENIE TU

 

12.05.2013 

Ashley si dnes po prvýkrát sama odbehla na Medzinárodnú výstavu psov do neďalekých Košíc. Výstava sa konala v areály parku v Barci. Trošku bola spočiatku vyhúkaná, keď nemala za zadkom svojich bodygardov Brixa a Ayrin, ale potom ako keby si uvedomila svoju dôležitosť, nosila sa ako pávica. Vo výstavnom kruhu sa stretla so svojimi už známymi rivalkami. Po dlhom rozhodovaní rozhodcu si napokon domov priniesla V2.

 

05.05.2013

Naša AYRIN oslavuje dnes svoje 6. narodeniny  

Želáme jej veľa zdravia, stále plné bruško, veľa krásnych chvíľ  strávených so svojou dcérou Ashley a rodinným priateľom Brixom, ešte nejaké to víťazstvo vo výstavnom kruhu a možno o rok nové potomstvo.

Foto z narodeninovej oslavy TU 

25.04.2013

Sme na výcvikovom tábore SHK v kempe Tillia  pri Dolnom Kubíne. Privítalo nás krásne prostredie, pekné počasie a kopec známych. Prvý deň nášho pobytu sme venovali preskúmaniu okolia, z čoho najväčšiu radosť mali naši psíci. Užili si vody, objavili kopu neznámych pachov, všetko bolo pre nich veľmi zaujímavé FOTO TU

Ashley zarezávala na výcviku a starí mazáci ľeňošili na izbe. Moc ju to nebavilo, asi už rozmýšľala nad stretnutím so svojimi súrodencami. Fotoreportáž  z výcviku  TU

 V piatok do tábora prišla Aymie (Emka). Vyrástla z nej pekná, milá slečna. Čo sa týka podoby, ako keby z oka vypadla babke Corine zo Šarfie. Ashley ju veľmi priateľsky neprivítala, asi už zabudla, že boli nerozlučná dvojka u nás na dvore, neskôr ju ignorovala.y

V sobotu na klubovke sa predstavili Ashley  a Aymie v triede mladých. V silnej konkurencii desiatich feniek  doplatila Aymie na to, že nechcela ukázať zúbky, známkou VD, hoci posudok mala velmi krásny a bola to jej prvá výstava. Ashley si nakoniec vybehala V2, hoci v porovnaní s ostatnými bola najmenšia.

Ayrin pre nezrovnalosti v zaradení do triedy nenastúpila. Brix v triede veteránov V1 .

 KLUBOVÁ VÝSTAVA SHK

V nedeľu bol deň "D" pre naše šteniatka, čakal ich Zvod mladých. Tešili sme sa na stretnutie so všetkými, ktorí sa pre zvod rozhodli. Keď mám pravdu povedať, asi trochu viac sme sa tešili na malú Ayrin a Alvinika, ktorí sa u nás zdržali trochu dlhšie. Ayrinku som spoznala hneď, je krásna, má neskutočne dlhý chvost a hoci spočiatku mala len náznak znakov nad očkami, už sa jej krásne vyfarbili. Alvinik bol pre mňa šok. Čakala som útle psíča, a keby mi majiteľ nebol povedomý, tak ho nespoznám. Vyrástol z neho mohutný pes, s krásne vyfarbenými znakmi, podobá sa na mamku Ayrin , aa čo zdedil po otcovi? Už teraz je zrejme, že bude dobrý plemeník. No a na zvode nechýbala ani naša blondinečka Ayleen. Dievčatko sa vytiahlo do výšky, je to taká jemná slečna, chcelo by to trochu pribrať.

Zvodu mladých sa teda zúčastili dievčatá Ashley, Ayleen, Aymie a Ayrin, a jediný zástupca chlapcov Alvin. Ďakujeme majiteľom za účasť. Sme radi, že sme mohli vidieť naše šteniatka, pokecať si s majiteľmi a na záver sa súrodenci vybláznili, ako za starých šteňacích čias, len naša Ashley chodila urazená, pretože sme sa venovali iným a nie len jej.

Na záver môžeme s radosťou skonštatovať, že všetky šteniatka sú krásne, zdravé, milujú svojich majiteľov a opačne to platí tiež, a čo je hlavné majú super bezproblémové povahy.    

ZVOD MLADYCH

 

03.04.2013

Dnes je pre nás významný deň, naše šteniatka z vrhu A - Alafin, Alvin, Axel, Abby,  Apryl, Ashley, Ayleen, Aymie, Ayrin - oslavujú svoje 1. narodeniny. 

Všetkým želáme veľa zdravia , lásky, plné misky a veľa krásnych chvíľ strávených s členmi svojej ľudskej smečky.

Ďakujeme majiteľom šteniatok za príkladnú starostlivosť o ne  a za pravidelné informácie o výčinoch ich miláčikov.

Naša Ashley zažila svoju prvú psiu oslavu. Oslávenec aj hostia (Brix a Ayrin) dostali ako hlavné menu, celé varené kurča. Ashley spočiatku nevedela ako sa do tejto dobroty pustit. Starí mazáci s tým problém nemali. Kým Ashley zápasila ešte s polkou kuraťa, Brix už zabudol, že  niečo jedol. 

K oslave neodmysliteľne patrí aj dobrá prechádzka. Ako dopadla? Pozrite si FOTO 

 

11.03.2013 

Darciusovi Gasko Prim, otcovi našich šteniatok,sa podaril husársky kúsok. Na prestížnej výstave psov v anglickom  Birminghame "CRUFT´S 2013" získal BOBa.

Gratulujeme a tešíme sa spolu s jeho milými majiteľmi.  

 

09.03.2013

Po mesiaci "leňošenia" FOTO TU sme sa vybrali znovu v plnej zostave do poľskej Jaroslawli na XLI. Krajowu wystawu psow rasowych.Cesta bolaq strašná, ale zvládli sme to. Výstava sa konala,pre nás už známych priestoroch ,športovej haly. Kedže posudzovanie nás čakalo až takmer na konci, krátili sme si čakanie prechádzkami po okolí. Ashley nasúpila do kruhu s poľskou fenkou, s ktorou si zmerala silu už v Rzeszowe. Tentokrát u pani rozhodkyni zabodovala a získala V1, CAJC, Best junior. Ayrin si v triede šampiónov vybehala V1, CAC a Brix v triede veteránov V1, Najlepší veterán plemena. Keďže sme boli s troma psami dvaja do bojov o BOBa išli len Ayrin a Ashley. Nakoniec BOBa získala Ayrin, ktorá týmto chcela Ashley ukázať, ako sa to robí. V záverečných súťažiach zabodoval Brix, keď z jedenástich veteránov skončil na 2. mieste Veterán BIS.

Za odmenu dostali naši psíci cestou domov,  prechádzku po zasneženej krajine, pre nich to  bol najlepší zážitok z celého dňa . FOTO REPORTÁŽ TU

 

 03.02.2013

 Včera sme po veľmi dlhej dobe v plnej zostave vyrazili do neďalekého Rzeszowa na VI. Medzinárodnú výstavu psov. Pre našu Ashley to bol krst ohňom - prvá veľká výstava v hale. Počasie nám neprialo /dážď, sneh, vietor/, cesty samá diera /tri obídeš a do štyroch vletíš/. Počasie dopomohlo asi k tomu, že vystavovateľov bolo menej ako po iné roky. Ashley bola zo začiatku zo všetkého toho frmolu okolo riadne vyhúkaná. Skúšobné kolečko vo výstavnom kruhu dokončila až na tretí pokus, ale potom pochopila, čo sa od nej žiada, a s hrdo vztýčenou hlavou sa predvádzala pred mamou a ujom Brixom. Hovawarti išli ako prví, posudzoval Poliak Andrzej Kot. Psov si prezeral tak podrobne, že sme mali dojem, že sme na klubovke. Brix vzhľadom na svoj vek sa predviedol v triede veteránov /V1, Najlepší veterán rasy/, Ayrin v triede šampiónov zabojovala s Chiarou Kráľovská stráž, vybehala si V1, CWC a následne aj CACIBa a BOBa. Ashley bojovala s dvoma poľskými fenkami v triede mladých, bola z nich najmenšia, ale s najkrajším pohybom, zuby sa jej ukázať veľmi nechcelo. Nakoniec si vybehala V2, na prvý pokus dobrý výkon. 

Vystavovať troch psov, kedˇsme len dvaja, dá riadne zabrať. Ešte, že nám v závere pomohli majitelia Chiary. Ešte raz ďakujeme.

Záverečných súťaží sme sa nezúčastnili, keď sme si predstavili tu strašnú cestu späť, nemali sme ani najmenšiu chuť, absolvovať ju znovu po tme. Po prvýkrát sa nám nepodarilo nafotiť ani jednu fotku, tak aspoň pár fotiek z toho, ako si naši psíci užívajú zimu a sneh ...  FOTO TU

 

 06.01.2013

AXEL je už takmer dva mesiace v svojej novej rodine. Pomaly si zvykol a tak sme sa dohodli na spoločnej prechádzke Axela s Ashley. To bolo radosti. Neviem, či mal väčšiu radosť z Ashley alebo z nás. Vyrastá z neho krásny, mohutný psisko s fantastickou povahou, taký malý maco. Je neuveriteľne poslušný a prítulný. Ashley mu dala riadne zabrať, nie nadarmo ju voláme "Duracelka". Po dvoch hodinách  šantenia, prišlo lúčenie ťažké pre obidve strany.

Sme radi, že Axel si našiel nový domov v takej dobrej rodine a hlavne nie je od nás ďaleko.  

AXEL A ASHLEY PO DVOCH MESIACOCH

 

 01.01.2013

Dnes sme mali milú návštevu. Prišla nás navštíviť AYMIE. Odchádzala od nás ako prvá, mala osem týždňov. Dnes má osem mesiacov a vyrástla  z nej krásna a veľmi šikovná slečna. S Ashley boli nerozlučná a mimoriadne aktívna dvojka. A to im zostalo, tie dve si rozumejú, akoby od ich posledného stretnutia neubehlo osem mesiacov, ale len pár dní. Vybláznili sa do sýtosti v záhrade a pokračovali v dome. Spoločnosť im robili aj Ayrin a Brix a statočne s nimi držali tempo.

Veľmi nás teší, že majitelia sú s Aymie veľmi spokojní a nedali by ju už za nič na svete. Je ich miláčikom, ale to je jej odmena za to, že sa jej nadmieru venujú. 

 

06.12.2012

 Ashley si po prvýkrát zašantila na snehu. Bolo že to radosti. FOTO TU

 

24.11.2012 

Dnešným dňom, 24.11.2012, si konečne aj náš AXEL našiel svojho nového majiteľa a pre naše potešenie ostal v Humennom. Nie nadarmo čakal na svojho majiteľa najdlhšie, veď chcel zostať blízko nás a stretávať sa s nami. Po príchode do nového bydliska prevoňal si dvor, poobzeral voliéru a búdu, zaľahol a pomyslel si svoje: Teraz som tu pánom JA.

 

18.11.2012

Ashley a Axel raz týždenne chodia na cvičák, aby sa čo to naučili a hlavne, aby si zašantili s inými psíkmi. Vekovo sú všetci rovnakí, ale naši drobci sú medzi nimi ako sloni. Ashley vďaka svojmu temperamentu dostala nové meno, voláme ju "Duracellka". Axel je neskutočne pohodový, milý, nekonfliktný psík, taký dobráčisko akých je málo, je to náš "malý Maco". Brix si pomaly zvyká, že ich púšťame aj do domu. Neveľmi sa mu to páči, ale nemá na výber. Šteniatka majú pred ním veľký rešpekt a radšej sa mu vystúpia z cesty, silu jeho zubov už okúsili, tak načo zbytočne riskovať. Hoci je už polovica novembra, Duracellka a Macko sa kúpu  v rieke, ako keby bolo 30 stupňov v tieni, možno ich prihlásime do klubu  ľadových medveďov.

Fotky z cvičáku  TU 

 

3.11.2012

Tovarišské výučné listy
Naši dravci dnes oslavujú sedem mesiacov svojho života. Do tohto krátkeho veku dokázali všetci deviati získať tovarišské listy, každý v inom odbore. Poslední zložili skúšku dnes a boli to Axel a Ashley. Dokázali rozobrať pelech na drobné časti a už vedia jeho zloženie. V ďalšom vyššom vzdelaní sa ho budú učiť skladať. Nie je problém niečo poskladať, keď už viete ako sa to rozoberá. Chceli sme to poskladať my, majitelia, ale keďže sme neboli doma a nevideli sme postup rozoberania, tak nemáme šancu to poskladať. Dravci majú medzi sebou odborníkov v čítaní listov, reklamných letákov a časopisov, robia z toho puzzle. Ďalší sú obuvníci, kde topánku alebo papuču dokážu rozobrať raz-dva. A ešte sa ukazujú majiteľom s úsmevom na tvári a čakajú odmenu. Záhradníci ostrihávajú stromčeky a kríky a robia z nich bonsaje. Stolári skúšajú kvalitu dreva na nábytku, či je dodržaný technologický postup pri výrob
e. Nás majiteľov to veľmi teší, keď vidíme akých máme šikovných drobcov. Ale máme aj lepšie správy: Niektorí sa začínajú zaúčať do svojho psieho života návštevami cvičáku a zvládaním prvých povelov. Tam už majú majitelia väčšiu radosť. 

Tak z tej lásky ako dokážu bez akehokoľvek vzdelania robiť "kvalitnu"prácu človek by ich niekedy z lásky zabil, ale ten úsmev a predvedenie vykonaného diela nás odzbroji od všetkej zlosti a miláčik ostane milačikom. Zabiť ho je škoda. Tak ako sa u nás na východe vraví "ži sebe ži". 

S pozdravom hav- hav. 

 

22.10.2012

Včera naše šteniatka po týždni znovu navštívili cvičák. Všetci boli smutní z toho, že sme sa objavili bez Alvinika, boli už zvyknutí, že akčná trojka tam po svojom príchode urobí stále rozruch. Po cvičáku sme sa boli prejsť ešte pri neďalekom Laborci. Axel aj Ashley boli okamžite vo vode, sú to jednoducho vodné živly. V priebehu pol hodiny strávili viac času vo vode ako na suchu. Pomaly si zvykajú na to, že sú už len dvaja a my tiež. Alvinik sa už pomaly aklimatizoval, majitelia sú zatiaľ spokojní. 

Tu sú fotky z poslednej spoločnej prechádzky Alvina, Axela a Ashley deň pred jeho odchodom, keď sme ešte netušili, ktorí psík nás opusti FOTO TU

A ešte jeden fotoalbum našich psíkov, ktorý dokumentuje ako sa roulúčili s letom

 FOTO TU

19.10.2012

Dnes od nás odišiel do svojho nového domova Alvin (Alvinik). Svoju novú rodinu si našiel v Martine. Rozhodovanie medzi Alvinom a Axelom bolo veľmi ťažké, pretože obidvaja sú veľmi milí, prítulní a pekní psy. Rozlúčka s nim nebola ľahká, pretože sme si na nich už  priveľmi zvykli, ale najhoršie to bolo asi pre Ashley, pretože s Alvinom boli nerozlučná dvojka, vždy ich všade bolo plno. Axel je kľudný, pohodový pes, ktorý pre hyperaktívnu Ashley nie je to pravé orechové, ale tá vtierka ho už prinúti k väčšej aktivite. 

Alvinikovi prejeme, aby si veľmi rýchlo zvykol na svoj nový domov a novým majiteľom prinášal len radosť a spokojnosť s tým, že si vybrali po dlhom zvažovaní práve jeho. 

03.10.2012

Blahoželáme našim šteniatkam vrhu A, ktoré dnes oslavujú 6.mesiac svojho života. Veríme, že z nich u nových majiteľov vyrástli veľmi pekné šteniatka, ktoré im robia radosť a potešenie. Dúfame, že ich stretneme na výstavách ako konkurenciu našej Ashley, ktorú sme si nechali. Ostali nám ešte dvaja psíčkovia, Alvin a Axel, na ktorých vidíme ako rastú do krásy. Noví majitelia ešte nevedia, že ich chcú a ani nevedia o ich existencii. Ešte raz im blahoželáme a prajeme radosť u nových majiteľov, prinášanie výstavných úspechov a potešenie zo života.

 

3.9.2012

Naše šteniatka dnes dovršili 5.výročie svojho života. Myslíme tým 5 mesiacov od svojho narodenia. Rastú do krásy a veľkosti. Na denno dennom poriadku sú šarvatky a bitky o všetko možné. Doma nám ešte ostali dvaja psíkovia. Alvin a Axel Cicesbeo, čakajú ešte vždy na svojích nových majiteľov. Naša Ashley Cicesbeo sa v sobotu 1.Septembra, zúčastnila svojej prvej výstavy. Stretla sa tam zo svojou sestrou Ayleen Cicesbeo kde od rozhodcu pána Nováka získali ohodnotenie veľmi nádejné s pekným posudkom. 

Naše šteniatka dnes dovršili 5.výročie svojho života. Myslíme tým 5 mesiacov od svojho narodenia. Rastú do krásy a veľkosti. Na denno dennom poriadku sú šarvatky a bitky o všetko možné. Doma nám ešte ostali dvaja psíkovia. Alvin a Axel Cicesbeo, čakajú ešte vždy na svojích nových majiteľov. Naša Ashley Cicesbeo sa v sobotu 1.Septembra, zúčastnila svojej prvej výstavy. Stretla sa tam zo svojou sestrou Ayleen Cicesbeo kde od rozhodcu pána Nováka získali ohodnotenie veľmi nádejné s pekným posudkom. Zahanbiť sa nedala ani ich matka Ayrin a ujo Brix. Brix sa prvykrát predviedol v triede veteránov a vybehal si V1 a Ayrin nastúpila v triede víťazov, kde v konkurencii šiestich feniek obsadila krásne druhú miesto, napriek tomu, že bola mokrá a tesne pred výstavou prišla takmer o všetku svoju srsť. Po pôrode sa už zrejme znovu dostala do formy.

Na výstavu sme zobrali aj Ayrin juniorku, ale len pre to, že si tam po ňu prišiel jej nový majiteľ. Padli si hneď do oka, bola to láska na prvý pohľad. Ayrinka nám odišla do Trenčína. Bude nám za  ňou veľmi smutno. Je to úžasná fena. 

  

Foto doložíme neskôr.

 26.08.2012

Pred týždňom naše šteniatka po prvýkrát vymenili malý bazénik na dvore za veľkú rieku a hneď si aj zaplávali. Najodvážnejšia bola Ayrin, tá skáče do vody ako jej mama a pláve ako vydra. Ostatným sme trochu pomohli. Odvážnejšie boli slečny. Každý deň strávia aspoň hodinku vo vode. Hladina vody v Laborci je nízka, takže brodíme sa stredom rieky, občas zablúdime do väčšej vody. Slečny lietajú ako pojašené a snažia sa chytiť všetko, čo sa hýbe, pláve a lieta. Ayrin je rodená akrobatka, skáče do výšky ako capko, je v neustálom pohybe, Ashley za ňou v tomto smere nezaostáva. Ona je organizátorkou všetkých šibalstiev, hlavne útoku troch na jedného, v tomto je majsterkou. Stále je niekto obeť, len ona nikdy. Chlapci sú rozvážnejší a poslušnejší. Zo všetkých vyrastajú krásni, milí, prítulní, ale zároveň aj ostražití psy. 

 FOTO: BRIX, AYRIN A STENIATKA - PRVE KUPANIE

 

03.08.2012 

Dnes, 3.8.2012, je pre naše šteniatka významný deň. Dovŕšili štvrtý mesiac svojho života. Prajeme im hlavne zdravie, veľa energie a veľa výstavných úspechov. Doma nám zostali 2 fenky a 2 psi, ktoré ešte čakajú na svojich majiteľov. Zatiaľ sa k nim nikto nehlási. Na dvore vidíme ako rastú, ako zvádzajú prvé skutočné súboje o vodcovské miesto v hierarchii smečky. Vždy zvíťazí niekto iný.

Fotky:  šteniatka - jul 2012 

 

05.07.2012 

Naša Apryl Cicesbeo sa vo svojich 3 mesiacoch zúčastnila na prvej oblastnej výstave v Dvoriankach. MVDr. Ridarčíková jej udelila ocenenie VEĽMI NÁDEJNÁ 1. V posudku má napísané mohutná hlava, krásny rovný chrbát, mohutné laby, krásny pes. Sme na ňu pyšní a prajeme jej naďalej veľa úspechov. 

 

01.07.2012 

3.júla 2012 naše šteniatka budú oslavovať svoje narodeniny - 3 mesiace. Piati si už našli nových majiteľov, no dvaja fešáci a dve slečny ešte vždy čakajú na svoj nový domov. Veríme, že dobrých nových majiteľov si nájdu aj troška neskôr a nebudú musieť závidieť svojim súrodencom, ktorí sa už adaptovali v nových rodinách. Pre nás, majiteľov, je to ťažká vec, pretože drobci začínajú "vlčieť". Potrebujú sa učiť novým návykom, správaniu a prvým cvikom. Pri počte štyroch šteniat a dvoch dospelých psov je ťažké sa venovať každému osobitne. Písať o tom, že ničia búdy- papierové krabice, ktoré majú na hranie, trhanie vankúšov a zahryzávanie sa do všetkého, čo stojí v ceste, je už otrepané. Oni sa chcú hrať. Je radosť na nich pozerať ako rastú, majú krásne veľké hlavy, mohutné laby, pekne formované telo, dlhý chvost a ich beh v záhrade je ukážkou malej ťarbavosti, keď dole kopcom zadné laby predbiehajú tie predné . . .  a samozrejme nasleduje kotrmelec. Každým dňom čakajú nových majiteľov. 

 

18.06.2012

Dnes odišla do svojho nového domova naša blondínka. Bývať bude v Banskej Bystrici. Rozlúčka nebola ľahká, ale odišla s milými ľuďmi a veríme, že sa tam bude mať veľmi dobre a budeme sa s ňou naďalej občas stretávať na výstavach . Akčná päťka prišla o svoju veliteľku. Na rozlúčku sme si urobili posteľovú párty. Tú sú posledné fotky ...AKČNÁ PAŤKA

AKČNÁ PAŤKA 2

 

17.06.2012 

Náš Brix dnes oslavuje v plnom zdraví a vitalite svoje 8. narodeniny.

Nechce sa nám veriť, že už je z neho veterán, veď ešte len nedávno to bolo malé, milé a ťarbavé šteniatko. Prajeme mu, aby ešte dlho bol našim najmilším a najvernejším priateľom a hlavne, aby bol zdravý a prichádzajúcu starobu prežil v pokoji a pohode.

Narodeninovej party predchádzala prechádzka. Dnes to bola Brixova obľúbená destinácia - Laborec. Vybláznili sa z Ayrin do sýtosti. V tej horúčave z vody ani nechcel vyliezť. Na večeru ako tradične na narodeniny dostali obaja varené kurča.

 FOTO TU

 

12.06.2012

Dnes majú naše šteniatka 10. týždňov. Sú krásne, zdravé a veľmi hravé. Aby sa na dvore nenudili, robíme niekoľko krát denne prieskum záhrady a poľa. Najviac sa im páči vo vysokej tráve, jahodách a repe, kde sa najlepšie hrá na skrývačky a naháňačky.  So súhlasom susedov boli na prieskume aj u nich. Takže majú zmapované tri záhrady. Mama Ayrin má občas nad nimi pedagogický dozor, ktorý ale končí kolektívnou naháňačkou a valcovaním všetkého, čo im stojí v ceste. Podvečer si dáme posteľovú párty, slečny sa vyvaľujú v perinách a chlapci uprednostňujú plazenie sa popod posteľ. Je to čím ďalej náročnejšie, pretože sú zo dňa na deň väčší. Na záver niekoľko najnovších snímok ,aj pre prípadných záujemcov o ešte voľné šteniatka

 FOTO "Šteniatka vrh A 8. a 9. týždeň"

 

05.06.2012 

Začíname znova písať slohovú úlohu o našich šteniatkach: Šteniatka naďalej rastú ako z vody, čo vidno na ich váhovej tabuľke. Niektoré sa už odsťahovali do nových domovov  a telefonáty od nových majiteľov nám robia radosť, ešte viacej ako im. Ostatné sa pri každom zazvonení telefónu strhnú a vypytujú, ktoré ďalšie odchádza na cestu do sveta. Batôžky majú zbalené, prehodené cez plece, cestovná palička v prednej labke, už len navoliť správne GPS súradnice. Denné boje na dvore o kosti, granulky a kartónove krabice - búdu, sú vďačným námetom na pozorovanie. Fotografie doložíme neskôr, čo je určite potešujúca informácia pre návštevníkov našej stránky.  

 

29.05.2012

Už osem týždňov sa teší zo života naša malá demolačná čata. Dnes boli zase odčervené a vážené. Ich hmotnosť pekne narastá a stavajú sa z nich veľké psiská. Musíme na nich prezradiť, že nám obhrýzli aj kozubové polienka a máme problém, či nám bude v zime drevo pekne horieť. Sú obhryzené z jednej strany ... ako si s tým poradí oheň??? Vzájomné šarvátky na dvore je denný rituál. Najdrzejší sú najmenší pri chránení si kostí. Je radosť na nich pozerať a tešiť sa spolu s nimi zo života.  

 

27.05.2012 

Utorok, 29.5., naše šteniatka dovŕšia vek 8.týždňov a budú pripravené na vykročenie do života. Týždeň po očkovaní a nabratí imunity môžu ísť k novým majiteľom. Tetovanie sa im pekne zahojilo a každý z nich má svoje čipové číslo. Na cestu k novým majiteľom im pribalíme výbavu - granulky, misku, pelech, visačku na obojok a ... to už bude prekvapenie. Nevieme, ako zbehlo osem týždňov, no z malých drobcov je demolačná čata, ktorá zničila už 3 papierové krabice - búdy, rozhrýzla kelímky od jogurtov i guličky z pieskoviska, plyšové hračky, 20 roliek od kuchynských papierových utierok a 5 roliek od toaletného papiera. Svoje zúbky takisto testujú na topánkach, papučiach, pyžamách, nohaviciach a všetko na čo dosiahnu. Dobre sa im oddychuje pod hojdačkou a v kvetináčoch pod citrusmi. Pohľad na šantiacich nezbedníkov nám robí veľkú radosť a snažíme sa všetko zdokumentovať. Po úspešnej a pozítivnej kontrole vrhu sme na nich ešte viac pyšní a spokojní, že im nebolo čo vyčítať. S novými majiteľmi by sme chceli byť v kontakte a vidieť šteniatka ako rastú a stretávať sa s nimi na výstavách. Veríme,že všetkým drobcom nájdeme dobrých majiteľov, ako majú ich rodičia Ayrin Takavorakan a Darcius Gasko Prim.  

  

22.5.2012

Zápis z kontroly vrhu v chovateľskej stanici CICESBEO:

V čase kontroly vrhu (vek šteniatok 7 týždňov) ich sučka ešte kojí. Je v dobrej kondícii, priateľská. Šteniatka sú pekné, vyrovnané s krásnymi hlavami ideálnych línií nosa a temena. Ani jedno nemalo paspárky, jedno malo operovaný pruh. Sučka i šteniatka sú umiestnené pri rodinnom dome, s prístupom aj do domu v stálom kontakte s chovateľom a jeho rodinou. Dobre socializované, bez náznakov strachu alebo neistoty. Reagujú na zvukové i zrakové podnety. Vzhľadom na celodennú horúčavu šteniatka takmer celú kontrolu vrhu (4 hodiny) prespali a tak nebolo možné detailne posúdiť ich povahy. Na základe rozhodnutia chovateľa sú šteniatka čipované a zároveň aj tetované.

3x odčervené ( 2x Drontal Junior, 1 x Virbac Vitaminthe),  očkovanie  po KV - 24.05.2012.  

    

19.05.2012

Dnes sa naše šteniatka vybrali na svoju prvú cestu autom. Na jej konci ich čakalo čipovanie a tetovanie. Tieklo aj trochu krvi, všetci si poplakali a cestou domov od únavy zaspali, večer si to však vynahradili. Ich šantenie nemalo konca, je to taká malá demolačná čata. Sú jednoducho úžasní.

FOTO STENIATKA 7.TYZDEN

 

15.05.2012

Naši drobci majú dnes 6. týždňov. Na programe bola znovu kontrola váhy a odčervenie. Všetci pekne priberajú a rastú ako z vody. 

 FOTO STENIATKA 6. TYZDEN

FOTO STENIATKA 3. - 5. TYZDEN

 

08.05.2012

Dnes naše šteniatka na výročie Oslobodenia, 8.5., dovŕšili vek 5 týždňov. Dostali inštrukcie a išli na strážnu službu do novozrekonštruovaného domčeka - voliéry. Boli poučené ako strážiť, dávať pozor na záškodníkov, prípadne strašidlá, ktoré chodia v noci a zabývali sa v novej voliére. Mali z toho aj tak srandu, pretože po poučení nič nepodpisovali a preto to mali všetko na háku. Po dobrom nakŕmení zaľahli a prespali celú strážnu smenu. Nepriateľ kikiríkal, sliepky kotkodákali a oni nereagovali. Povedali, že sú ešte maličké a majú na to ešte čas. Zatiaľ ich zastupujú Brix a Ayrin.  

 

05.05.2012 

Pre mnohých obyčajný víkendový deň. Pre nás výnimočný, nakoľko naša mamička Ayrin oslavuje 5.narodeniny. Pripravujeme pre ňu chutnú kuriatkovú večeru, zapálime sviečku a  zaspievame jej HAPPY BIRTHDAY - aby bola nielen ona, ale aj jej deťúrence zdravé. 

 

03.05.2012 

Dnes mali šteniatka 1 mesiac. Sú zdravé, vitálne, hyperaktívne a rozkošné zároveň. Tešia sa na každú chvíľku, kedy môžu niečo vystrojiť. Zaujímajú ich káble od telefónnej pevnej linky, papuče, koberce a uteráky. Na všetkých týchto i mnoho ďalších veciach trénujú silu svojho mini chrupu. Ich ostré zúbky sa sem-tam zahryznú aj do našich rúk, nôh i nohavíc. K ich prvému mesiacu im blahoželáme.

 

01.05.2012

Dnes naše šteniatka dovŕšili 4 týždne. Krásne papkajú, priberajú a my sa tešíme ich vitalite a hyperaktivite.

K dnešnému programu okrem kŕmenia sme pridali váženie, výmenu farebných šnúročiek a bolo aj pravidelné odčervovanie. Najviac pribrala Ayrinka - takmer 1000 gramov. Vidno, že granulky a kozie mliečko im prospievajú. Začínajú sa medzi nimi prvé šarvátky a súperenie. Najväčšie nervy vie ukázať najmenšia Aymie. Je radosť na nich pozerať ako ich všetko zaujíma a skúšajú pritom odolnosť deky, koberca, nožiek stoličky, či plyšákov. Už o pár dní ich čaká presun do voliéry budú nás takto spoločne strážiť vo dne i v noci. Držíme im prsty do ďalšej chute do života. 

 

24.04.2012 

Šteniatka majú dnes už 3 týždne, tak im blahoželáme. Okrem materského mlieka ich kŕmime 3 - 4 krát denne granulkami a piškótkami rozpustenými v mliečku. Najviac chutí plavovlasej slečne Ayleen. Začali sme ich prikrmovať kozím mliečkom, ktoré im taktiež chutí. Ak je vonku slnečno, obed a olovrant im podávame na tráve v záhrade. Ayrin ich pritom starostlivo stráži a konzumuje spolu s nimi. 

  

17.04.2012

Dnes majú naše šteniatka dva týždne. Už majú otvorené očká, robia prvé neisté kroky. Pekne priberajú, Ayrin má dostatok mlieka , takže nie je potrebné ich prikrmovať. Prvé odčervenie majú už za sebou. S veľkou nechuťou prehltávali sirup Drontal junior. Ináč sú veľmi čulé, niektorý jedinci veľmi komunikatívni. Zelená fenka dostala meno po svojej mame, pretože je rovnako ukecaná ako ona. Často vedú diskusný klub. Alvin (modrý psík) breše ako dospelý pes. Naša jediná blondínka, ako prvá otvorila očká a je z nich najtichšia a najfotogenickejšia, no jednoducho naša hviezda. Šteniatka absolvovali aj krátky pobyt vonku na slnku. Jednoducho sa majú fajn a rastú ako z vody.

 ŠTENIATKA FOTO

16.04.2012 

 Super správa prišla od Darciusa. Včera  Darcius získal vo Wieselburgu (A) posledného CACA, aby mu bol priznaný titul "Österreichischer champion". Naviac získal ešte i CACIBa  a čerešničkou na torte bol  BOB. Tešíme sa spolu s ním a jeho  ľudskou svorkou.

15.04.2012

Dnes tesne pred obedom našu smečku navždy opustila naša najmenšia fenka Ally .Vybrala sa za svojím bratom Ayronom. Dôvod jej úmrtia sa dozvieme až po pitve.

08.04.2012 

Darcius, otec našich šteniatok, zložil včera za ťažkých podmienok úspešne skúšku FPr2. Vyňuchal  si 78 bodov a tým získal známku uspokojivý. Jeho potomkovia sú na neho pyšní.

06.04.2012

 Šteniatka priberajú. Tie menšie majú v mliečnom bare prednosť. Ayrin sa o ne príkladne stará, ale zabúda, že aj ona musí jesť. Žerie len z ruky a v jedle si vyberá. Granulky sú to posledné na čo má chuť. Ešte stále sa spamätáva z pôrodu a to, že sa znovu dostáva do pôvodnej kondície dokazuje tým, že chytá okolo letiace muchy. Brix si pomaly tiež zvyká na zmeny v našej domácnosti, ale oveľa viac času trávi na dvore. Bedňu so šteniatkami obchádza veľkým oblúkom a nazerá do nej len kútikom oka. FOTO TU

 

04.04.2012

Včera sa nám narodili šteniatka. Pôrodné bolesti začali u Ayrin krátko po štvrtej hodine ráno a prvé šteniatko prišlo na svet o 06.15. Bol to psík. Potom to už išlo pomaly celý deň. Posledné šteniatko prišlo na svet o 20.40. Celkom sa narodilo 11 šteniatok , z toho štyria čiernoznakatí fešáci a sedem slečien (jedna blondínka a šesť čiernych so znakmi.)  Všetky šteniatka mali pomerne vysokú pôrodnú hmotnosť, po narodení boli čulé. Žiaľ, päť hodín po narodení zomrel jeden psík, Ayrin ho priľahla. Ayrin sa držala statočne, rodila bez problémov, hoci sme mali z toho obavy. O šteniatka sa príkladne stará.  Váhovú tabuľku doplníme už čoskoro.

 

01.04.2012

Šteniatkam sa na svet ešte nechce. Naša Irenka sa za dva týždne zmenila na "vietnamské prasiatko". Bruško už ťahá pomaly po zemi, ale dvakrát denne prechádzka musí byť, hoci len z labky na labku. Teraz prechádzky delíme na dámsku a pánsku jazdu, pretože Brixovi pomalé tempo nevyhovuje (čím je starší, tým je bláznivejší). Ayrin chutí stále jesť, ale v jedlé si preberá. Granulky len z ruky, a aj to len vonku, grahamový rožok so syrečkom, vanilkový Pribináčik, kuracie mäsko, občas nejaká konzerva, aby šteniatkam nič nechýbalo. Na pôrod je už všetko prichystané, uvidíme aká bude noc. Zatiaľ všetko v pohode

08.03.2012

Chystáme sa na príchod Ayrininých prvých šteniatok. Budúca mamička priberá jedna radosť. Keď sa veterinár na sone neprepočítal, bude ich viac ako dosť. Dnes sme zhotovovali pôrodnú bedňu, dúfame len, že ju aj použije a neskončí na našej posteli. Brix len pozerá, čo sa to u nás deje, ale asi niečo tuší, pretože sa zmenilo jeho správanie k Ayrin. Už sa s ňou nenaháňa, neprovokuje, nenaťahujú sa o paličku ... Dúfame, len že všetko dobre dopadne.

 

27.02.2012

Máme to potvrdené     AYRIN  ČAKÁ  ŠTENIATKA      

Predpokladaný termín pôrodu:  01.04.2012

 

12.02.2012

Konečne prišla zima ako sa patrí. Užívame si ju ako sa patrí. FOTO

02.02.2012

29.01.2012 nastal deň s veľkým "D" a my sme sa vydali na ďalekú cestu do Benátok nad Jizerou za nádejným ženíchom Darciusom. Ayrin si ho obzrela naživo a v plnej kráse pred rokom v Bratislave a padli si do oka. Majitelia si sadli tiež, takže bolo rozhodnuté. 

V dňoch 30.01. a 01.02. sa uskutočnilo krytie našej  AYRIN TAKAVORAKAN

s úspešným výstavne a pracovne vedeným plemenníkom z Českej republiky

DARCIUS GASKO PRIM 

Zo spojenia Ayrin a Darciusa očakávame šteniatka výnimočných kvalít po stránke exteriérovej, povahovej ako aj zdravotnej.

Či bolo krytie úspešné sa dozvieme na sone, ktoré nás čaká 27.2.2012.

03.01.2012

A znovu sme o rok starší. Prežili sme pekné Vianoce s kopou darčekov, ale prvýkrát bez paničky. Tá sa nám teraz túla po zahraničí, nie je to boh vie čo, ale čo už, zvykáme si. Pripravujeme sa znovu na krytie Ayrin, ktoré by mohlo byť niekedy vo februári. Dúfame, že tentokrát budeme mať viac šťastia.

FOTO VIANOCE

07.10.2011

Brix je konečne takmer po dvoch mesiacoch v poriadku. Dnes sme po dlhej dobe absolvovali dlhšiu a náročnejšiu prechádzku na zrúcaniny neďalekého Brekovského hradu. Mali sme trochu obavy, či to Brix zvládne, ale zjavne si to užíval. Príčinu jeho krívania  nezistil ani veterinár a ani my. Sme radi, že je znovu fit, čoho dôkazom sú aj naše posledné fotografie

FOTO

FOTO HRAD BREKOV

22.08.2011

Týždeň po Litve,  s už opraveným autom a ľahší o niekoľko stoviek, sme sa vybrali už tradične na Ukrajinu do Užhorodu. Tu nás už nič neprekvapí. Colníci nás a aj našich psov poznajú, my zase vieme, čo od nás očakávajú. Po prekročení hranice sa zase modlíme, aby sme nenatrafili na policajnú hliadku, pretože dôvod na zaplatenie pokuty si nájdu aj bez toho, aby sme akokoľvek porušili predpisy. Výstava sa koná v zábavnom parku, kde si krátime čas, čakaním na posudzovanie vo výstavnom kruhu. Tohto roku nás prekvapilo, že Brixa prehodili do triedy otvorenej, ale nám je to v podstate jedno. Brix si zmeral sily znovu s poľským psom a tak ako pred týždňom, aj teraz po obidva dni vyhral triedu, vybehal si CACIBa a nakoniec aj BOBa.  Za  desiatku BOBov, ktoré získal na ukrajinských výstavach, bol mu priznaný titul B.B.B. (Best of the Best of Breed in Ukraine" . Týmto splnil poslednú podmienku pre priznanie najvyššieho titulu "Super Grand Šampión". Ayrin si priniesla domov 2XCAC a2XCACIB. Ubytovali sme sa už tradične v rodinnom penzióne neďaleko Veľkého Berezneho. Psy tam majú super podmienky na šantenie po lúkach a hlavne je tam rieka, kde sa môžu v letných horúčavach schladiť. Druhý deň po výstave,sme ani nečakali na záverečné súťaže, ale náhlili sme sa na hraničný prechod, pretože nedeľa je dňom nákupov a hraničné prechody praskajú vo švíkoch. Colníci nesklamali ani tentokrát, čakali sme viac ako tri hodiny, aby to psíčkovia ako tak vydržali, klíma išla non-stop. Doplatil na to Brix, pretože už na druhý deň po príchode sme s ním bežali k veterinárovi. Odniesli si to jeho ľadviny a začal nám aj krívať. Zašlo to až tak ďaleko, že po troch týždňoch bezúspešnej liečby lekár uvažoval o operácii. Predoperačné snímky však vylúčili akékoľvek poškodenie bedrového a  kolenného kĺbu, ako aj chrbtice.  Z tohto dôvodu sme zrušili aj našu účasť na  špeciálnej výstave SHK.  Brix sa musí šetriť a uvidíme, ako sa jeho stav bude ďalej vyvíjať.   

FOTO UZHOROD

 08.08.2011

Tentokrát  sme zmenili smer našej cesty, zamierili sme na sever a vybrali sme sa na dve medzinárodné výstavy do vzdialenej Litvy. Cieľom našej cesty bolo kúpeľné mesto Druskininkai, vzdialené takmer 900 kilometrov. Cesta viedla z juhu na sever Poľska. Keďže rozhodnutie ísť na výstavu padlo v poslednej chvíli, ubytovanie v mieste konania výstavy a v blízkom okolí sme už nezohnali, riešili sme to ubytovaním v blízkosti hraníc na poľskej strane a neoľutovali sme. Ubytovanie bolo super po všetkých stránkach. Rekreačná oblasť vhodná na dovolenku tak v lete , ako aj v zime. Mimo hlavnej cesty, v kopcoch, jazero. Psy sa mohli do sýtosti vybehať a okúpať, a vlastne my tiež. Litva bola pre nás veľká neznáma a milo nás prekvapila. Krásna krajina, s množstvom rybníkov, jazierok a jazier, všade čistota a poriadok. Výstavy sa konali v priestoroch letiska, kde vyrástlo veľké stanové mestečko. Bola pekelná horúčava a každý sa pred slnkom chránil ako mohol. Výstava začala na minútu presne. Vo výstavnom kruhu sme mali konkurenciu len z Poľska. Psy boli len dvaja, a obaja v triede šampiónov. Brix si zmeral sily s veľmi pekným a úspešným fešákom z Poľska. Z tohto duelu vyšiel dvakrát víťazne. Zabodoval tak u holandského, ako aj u slovinského rozhodcu. U súk bola konkurencia tiež z Poľska. V triede šampiónov porazila po obidva dni svoje konkurentky, čo majiteľka týchto súk nemohla predýchať a dala nám to patrične najavo a riešila to dokonca aj s rozhodcami. Z prvého dňa si odniesla  Ayrin domov aj BOBa .Svojimi víťazstvami obaja splnili podmienky pre priznanie titulu "Šampión Litvy". Cesta domov bola tentokrát znovu plná adrenalínu. Na hraničnom prechode, 80 km od domova sme si dali o druhej v noci poslednú prestávku a naše auto si povedalo "Kašlem na Vás, už nejdem ani meter ďalej, aj ja sa chcem povoziť" a aj sa povozilo tých 80 km na odťahovke. Mali sme šťastie v nešťastí, a sme radi, že  sme neostali vysieť niekde v Litve alebo hlbšie na území Poľska. To už by bolo iné kafe. Teraz sa z toho smejeme a máme o jeden adrenalínový zážitok viac...

FOTO LITVA  

 24.07.2011

Po niekoľko ročnej prestávke sa dnes konala vo Veľkej Ide pri Košiciach medzinárodná výstava psov všetkých plemien. Pretože sme vo Veľkej Ide ešte nikdy neboli, je to blízko a chceli sme sa stretnúť po dlhšej dobe so známymi prihlásili sme našich obidvoch miláčikov do triedy čestnej (bolo to zadarmo, tak prečo nie). Boli sme tu prvýkrát a zrejme aj poslednýkrát. Nepáčilo sa nám prostredie a ani organizácia výstavy. Ayrin si po dlhom rozhodovaní vybehala druhé miesto a Brix bol prvý. V záverečných súťažiach sa Brix v triede čestnej prebojoval v konkurencii viac ako 30 psov rôznych plemien do záverečnej finálovej päťky, kde bol jediným zástupcom veľkých plemien. Veľmi nás to potešilo, hoci sa na stupne víťazov nakoniec nedostal.

10.07.2011

 Užívame si leto so všetkým, čo k tomu patrí. FOTO

 FOTO

17.06.2011

 Dnes oslavuje náš Brix svoje 7. narodeniny. Teší sa dobrému zdraviu a je aktívnejší (šijú s ním všetci čerti) ako kedykoľvek predtým.   Prajeme mu veľa ďalších krásnych rokov strávených v kruhu našej rodiny  v zdraví a pohode. FOTO

15.06.2011

 Ayrin svojich prvých potomkov žiaľ nebude mať. Sono jej graviditu nepotvrdilo. Na jar to skúsime znovu.

 23.05.2011

Neplánovane a na poslednú chvíľu sme sa rozhodli, zúčastniť sa XXII. medzinárodnej výstave všetkých plemien v Subotici v Srbsku. Na cestu sme sa vybrali o deň skôr, aby sme si urobili zároveň aj malý výlet. Všetko bolo fajn, až kým nám 50 km pred Budapešťou nezačalo haprovať auto. Po vyjasnení si problému s našim mechanikom, sme po zvážení všetkých pre a proti zvolili alternatívu návratu na Slovensko. Za necelú hodinku sme vďaka ochotným ľuďom vo Fiľakove, mali auto v servise. Automechanik po zistení závady, sám ochotne zbehol po novú súčiastku ku kamarátovi do Maďarska a poruchu odstránil, za čo sme mu veľmi vďační. Po neplánovanej, niekoľko hodinovej prestávke,plnej stresov, sme pokračovali v pohode k cieľu našej cesty. Do Subotice sme dorazili s poslednými lúčmi slnka. Hotel bol plný vystavovateľov zo Slovenska. Napriek únave z cesty, sme si dopriali hodinovú prechádzku po nočnej Subotici. Bývali sme takmer v centre mesta, takže to bolo celkom fajn. 

Ráno sme s menšími problémami našli miesto výstavy. Výstava sa konala v krásnych  priestoroch  žrebčinca. Počasie bolo krásne, ale bolo veľmi teplo. Čakanie sme si krátili prehliadkou celého areálu a pre našich psíkov sme našli útočisko pred páľavou v tieni najbližšej maštale a odtiaľ sme kontrolovali pohyb v kruhu. Keď  konečne prišla naša chvíľa, rozhodkyňa si dala fajčiarsku prestávku. Pobyt na slnku zvládol lepšie Brix, krásne sa predviedol v kruhu. Ayrin pred vstupom do kruhu mala tráviace problémy, a aj  to málo čo mala v žalúdku, skončilo na tráve. Napriek tomu podala svoj štandartný výkon. V záverečnom boji o BOBa bol Brix lepší.  Obaja splnili podmienky a  zároveň im bol priznaní titul "Šampión Srbska". FOTO TU

 

 

08.05.2011

V dňoch 05. a 07.05.2011 prebehlo krytie  AYRIN TAKAVORAKAN a BRIX ASTRA NIGRA

Predpokladaný termín narodenia šteniatok je 07.07.2011.

Či bolo krytie úspešné sa dozvieme na sone, na ktoré sa chystáme 1. júna.

 

05.05.2011

Dnes naša milá Ayrin , familiárne nazývaná aj Irenka, Irenočka, Ťapka,  oslavuje v zdraví svoje 4 narodeniny. K dnešným narodeninám dostala  ku už tradičnému darčeku, varenému kuraťu , aj "darček" netradičný a tým bolo krytie. Dnes sa nám po prvýkrát podarilo nakryť našu Ayrin s naším Brixom. V sobotu si to zopakujú.

28.04.2011

Pekné počasie sme dnes využili na ďalšiu, pomerne náročnú vychádzku na Sninský kameň. Výstup sme tentokrát uskutočnili po prvýkrát zo strany Sninských rybníkov. Posledné metre nemenovaný jedinec mal jazyk dlhší, ako naši štvrnohí miláčikovia a liezol už len po štyroch. Brix ho trpezlivo vyčkával. Neviem, či zo súcitu, alebo sám už nevládal, a aby si nepokazil "imidž"  tak strúhal "džentlmena". Nakoniec spoločnými silami sme to zvládli. Brix bol na Sninskom kameni už druhýkrát, ale predtým to bol ešte mladé ročné psíča. Ayrin tu bola po prvýkrát. Odmenou nám bol neskutočne krásny pohľad na okolité pohorie. Dole sme už zleteli ako namydlený blesk.  Tentokrát  večer neboli mŕtvi len psíci, ale aj ich majitelia. FOTO TU

 

25.04.2011

Veľkonočnú nedeľu sme využili na niekoľko hodinovú prechádzku popri rieke Laborec. Brix aj Ayrin sa vybláznili do sýtosti. Vďaka teplému počasiu boli viac vo vode ako na suchu. Všetko sme zdokumentovali na fotkách TU.

 21.04.2011

 V utorok nás prekvapil telefonát od majiteľky nádejnej Brixovej nevesty Anonymus Vivi

a poobede sme čiernu krásavicu z neďalekého Prešova privítali u nás. Bola to láska na prvý pohľad. Hneď ako vstúpila  Brix sa chopil iniciatívy, vedel čo sa od neho očakáva. V stredu si to zopakovali a teraz už len budeme v napätí očakávať, čo ukáže  sono o tri týždne. Vivi, alebo Borka , ako ju doma volajú, bude mať sedem rokov a  šteniatka zatiaľ  ešte nemala. Pre Brixa, by to boli tiež jeho prví potomkovia.  Ako to dopadne, je už len  v rukách matky prírody.

 

 08.04.2011

 Zima je za nami a my si užívame prichádzajúcu jar každodennými vychádzkami do blízkeho okolia, ich neoddeliteľnou súčasťou je aj kúpanie. To nám v zime veľmi chýbalo. FOTO TU

Po niekoľkých rokoch sme sa vybrali na zrúcaniny neďalekého Jasenovského hradu. Aká to bola radosť, keď sme vystúpili z auta v neznámom prostredí. Tých nových pachov, všetko bolo treba preznačkovať. Rýchle tempo sa po chvíli zvoľnilo a hľadal sa potôčik na osvieženie. So stúpaním do kopca sa jazyky predĺžovali a bolo vidieť, že naši štvornohí miláčikovia , by v tejto chvíli dali prednosť čvachtaniu sa v rybníku  pred lesom, ale odmenou nám bol krásny výhľad na panorámu mesta a okolia. Po chvíli oddychu už behali ako kamzíci po zrúcaninach a evidentne si to užívali. Cesta dole bola už malina. Doma odpadli, každý na svoj pelech a my sme do rána nevedeli, že máme dvoch strážcov.FOTO TU

 

                                                                                   

07.03.2011

5.3. sme sa zúčastnili Victory show 2011 v Bratislave, ktorá bola vyvrcholením výstavnej sezóny 2010. Jej večerným pokračovaním bol Ples kynológov spojený s výberom Šampióna šampiónov .

Na výstavisku sme stretli kopec našich milých známych priateľov a spoznali nových milých ľudí, ktorí blbnú rovnakým spôsobom ako my. Ayrin sa stretla so svojim potenciálnym ženíchom. Je to veľmi milý a krásny pes.

Výstava trvala pomerne dlho. Usporiadateľom to nejak časovo nevyšlo, kruhy boli malé a priestoru pre vystavovateľov ešte pomenej. Bola tu doslova hlava na hlave a pes na psovi. Ayrin si domov odniesla V1, CAC, Victory Winner a Best of Queen a Brix za ňou trocha zaostal V2, r. CAC , ale on si to už môže dovoliť, má predsa svoje roky.

Na plese sme neplesali  veľmi dlho, pretože nás čakala ešte cesta domov. Ale užili sme si to. FOTO TU

 

21.02.2011

 V tomto roku budeme vystavovať len minimálne, prioritou číslo jedna je pre nás krytie Ayrin. Či nám to vyjde podľa našich predstáv, ťažko povedať. Predpokladaný termín krytia je máj.

Zatiaľ si naše psíčatá užívajú zimu a my s nimi.  Niekedy máme pocit, že nie my sme vonku kvôli ním, ale oni kvôli nám.  FOTO TU

FOTO TU


 

 03.01.2011

Strávili sme krásne Vianoce v kruhu rodiny so všetkými zvyklosťami, ktoré k tomu patria  FOTO TU

Snehu bolo síce málo, ale na Silvestra a Nový rok sme si ho už užívali. Konečne zima ako sa patrí. FOTO TU
 FOTO TU


25.11.2010

Dve medzinárodné výstavy v chorvátskom Záhrebe sme chceli absolvovať už minulého roku, ale nakoniec sme sa rozhodli pre Nitru. Tentokrát sme večer pred odchodom ešte stále nevedeli, či pocestujeme alebo nie. Bolo to rozhodnutie na poslednú chvíľu a neoľutovali sme. Po Budapešť nás sprevádzala taká hmla, že viditeľnosť bola cca 10 metrov a naša priemerná rýchlosť asi 60 km/h. Za Budapešťou začalo liať, diaľnice boli prázdne a Záhreb nás privítal zaliaty slnkom a veľmi teplým počasím. Bývali sme na predmestí, v celkom novom hotelíku, spoločnosť nám robili vystavovatelia z Francúzska, Belgicka, Talianska a Srbska . Výstava sa konala v troch halách na Expo výstavisku. Súbežne v výstavou psov sa konala vo štvrtej hale medzinárodná výstava mačiek. Keďže vstupenky platili na obe výstavy, mali sme možnosť porovnať priebeh jednotlivých výstav. V prvý deň sme nastupovali do kruhu ako poslední, dostali sme sa tam takmer o 15.00 hod. V kruhu sme sa po prvýkrát stretli so slovinskými psami. Rozhodoval Francúz a s BOBom odišla Ayrin. Na druhý deň si BOBa odniesol Brix, tentokrát o tom rozhodla Poľka, takže si to rozdelili. Získaním dvoch CACIBov splnili podmienky pre udelenie titulu Šampión Chorvátska. Organizácia výstavy bola na vysokej úrovni,výstavné kruhy dostatočne veľké, priestory medzi kruhmi obrovské,zarážajúce a pre nás nepochopiteľné bolo fajčenie vo výstavných halách, vystavovatelia sediaci pri kruhoch s horiacimi  cigaretami v rukách. Po dvoch hodinách už dvíhalo pomaly plafón, a keď sme vošli zvonka dnu, okrem smradu nás privítala aj dymová clona. No jednoducho des. S týmto sme sa teda ešte nestretli. FOTO TU

16.09.2010

Po viac ako ročnej odmlke sa vraciame k aktualizácii našej stránky. V minulom roku pre nás prioritou číslo jedna, bolo uchovnenie našej Ayrin.  Bonitovala v auguste v Lomnistej s bonitačným kódom 5AL8R/AAC .

V novembri sme zaregistrovali našu chovateľskú stanicu s názvom "CICESBEO". Plánovali sme aj prvé krytie Ayrin s Brixom, ale nevyšlo nám to. Keďže Ayrin sa nám hára len raz do roka, ďalší pokus očakávame niekedy v decembri.

Tohto roku sme nemali v pláne aktívne vystavovať, ale napriek tomu sme absolvovali niekoľko zahraničných výstav, ktoré nás stáli kopu nervov, ale zážitky z nich máme na celý život a len sme sa utvrdili v tom, ako dobre je nám na Slovensku.

Prvú exotickú výstavu sme absolvovali v máji. Vybrali sme sa v čase najväčších povodní do Moldavska, presnejšie do Kišiňova. Keďže časť Maďarska a Rumunska kadiaľ viedla naša cesta, bola viac menej pod vodou a nechceli sme riskovať, rozhodli sme sa pre  "nie menej" atraktívnu variantu cesty a to cez Ukrajinu. Trasa bola síce kratšia, ale prejsť dvakrát ukrajinskú hranicu, to chce pevné nervy. Cesta po Ľvov je super, pretože je to hlavná medzinárodná trasa na Kijev, ale my sme po Ľvovom odbočili na juh a po niekoľkých kilometroch sme zistili, že posledné opravy ciest boli urobené ešte za socializmu. Celou cestou, až po Kišinev sme sa nevyhýbali jamám na ceste, to nebolo možné, ale hľadali sme tie najmenšie, aby sme cez ne prešli. Na hranici sme strávili len niečo cez hodinu, ukrajinskému veterinárovi sme museli zaplatiť čiastku, ktorú si určil, aby sme mohli prejsť do Moldavska, napriek tomu, že psy mali všetky potrebné potvrdenia a vyšetrenia. V Moldavsku boli cesty ešte horšie a viedli po takých pustatinách, že keby sme mali poruchu, alebo nám došla nafta, tak sa pomoci, tak skoro nedočkáme. Ubytovanie sme si našli v súkromnej vile, boli sme tam s Poliakmi, Rusmi a Ukrajincami. Organizácia výstavy nesklamala - zmätky, stresy, čakanie v nekonečných radoch a neskutočne drzí a arogantní Rusi a Ukrajinci. Výstava sa konala v priestoroch medzinárodného výstaviska (obdoba našej Incheby). Prvýkrát sme sa stretli s tým, že všade bola polícia a SBS, dokonca jeden stál pri vstupe do výstavného kruhu a druhý krúžil okolo neho, striedali sa po hodine.Brix a Ayrin si domov priniesli titul "Šampión Moldavska" a "Grand šampión Moldavska"  V Moldavsku, ale aj na Ukrajine,  bolo vidieť neskutočnú biedu v kontraste s okázalým bohatstvom, stredná vrstva tam na prvý pohľad vôbec neexistuje. Pri ceste späť najväčšie problémy sme mali paradoxne s našimi colníkmi, ale zvládli sme to, len naše auto muselo ísť vďaka kvalitným cestám na geometriu kolies.  FOTO TU

Ďalšou náročnou a nie plánovanou cestou bol v júli kolotoč výstav v bulharskej Albene. Keďže naši psy sú už od minulého roku šampiónmi Bulharska a Čiernej hory, Balkánski šampióni a grand šampióni Bulharska, nelákalo nás to. Presvedčila nás naša kámoška Angie Čierna elegancia. Rozhodli sme sa absolvovať len šesť výstav a spojiť ich s dovolenkou pri Čiernom mori. 1200 km cez Maďarsko, celé Rumunsko a Bulharsko sme absolvovali za 18  hodín, naša navigácia nás znovu zaviedla na kompu, takže Dunaj sme preplavili. Bývali sme v malom mestečku Balčik, 50 metrov od mora a 15 km od Albeny. V prvý deň mali byť pôvodne dve výstavy, keď sme sa prišli zaregistrovať, boli z toho zrazu štyri. Výstava mala začať o 18.3O hod. Na registráciu sme čakali v rade štyri hodiny, začiatok výstavy sa nakoniec posunul na 22.OO, druhá výstava začala o 01.00 hod. a tretiu sme absolvovali o 4.30 hod ráno. Štvrtú presunuli nakoniec na 13.00 hod. Organizácia totálne zlyhala. Ľudia a hlavne psy boli na pokraji kolapsu. Na zapisovanie výsledkov a vystavenie certifikátov sa znovu čakalo v rade niekoľko hodín. Mysleli sme si, že sme už zažili na výstavách všetko, ale toto predčilo aj organizáciu a la Ukrajina, či Sofiu, bol jednoducho horor. CACIBove výstavy sa zase niesli v duchu toho, že sme pobehovali niekoľkokrát po všetkých kruhoch, kým sme zistili, že vlastne nikde nie sme posudzovaní, okrem nás sa to týkalo ešte asi piatich plemien z II. skupiny, kým to dali  organizátori do poriadku počkali sme si ďalšiu hodinu, odhliadnúc od toho, že každý deň sa začiatok výstavy oproti plánovanému menil. Hádam len tá posledná výstava , na ktorej sme sa zúčastnili prebehla viac menej normálne, ale zato na vystavenie certifikátu sme čakali štyri hodiny. Naši psíci si domov priniesli tituly "Grand šampión Čiernej hory", "Šampión Macedónska" a "Šampión Gruzínska" a určite by si ešte zaslúžili titul za" výdrž". Keď si niekto myslí, že tieto tituly sú menejcenné, len preto, že sú balkánske, vrelo mu odporúčame skúsiť to aspoň raz, potom svoj názor možno zmení. Stresy z výstav sme si liečili pri mori a v hotelom bazéne, v spoločnosti nášho známeho z Čiech, chovateľa plemena tosa, ktorého sme spoznali v Rumunsku a náhodou sme sa stretli v tom istom hoteli (aký je svet malý). Odhliadnúc od výstav, pobyt pri mori bol super nielen pre nás, ale aj pre psov. Vybláznili sa do sýtosti v mori , dali si pieskový zábal a potom šup do postele, ešte zapnúť klímu a je nám fajn, len keby neboli tie výstavy. O rok si to možno zopakujeme. FOTO TU

 Zatiaľ posledná naša cesta viedla v auguste do Užhorodu. Hoci je to len 80 km od nás, nikdy nevieme ako dlho nám bude cesta trvať, stále musíme počítať s 3až 4 hodinovou rezervou.Ukrajinskí colníci totiž sú nevyspytateľní. Výstavy sa konali v parku, organizácia neprekvapila, typická a la Ukrajina,pravidlá menia na počkanie a ceny tiež. Ničím novým  nás neprekvapili a na Bulharov nemajú. Ayrin si domov priniesla titul "II. Grand šampión Ukrajiny" a Brix "III. Grand šampión Ukrajiny"   FOTO TU                                                                                  


FOTO